Nauka wspinania

KURSY

 

Solidne przeszkolenie pod okiem licencjonowanego instruktora PZA to najlepsza droga do bezpiecznego wspinania.

GO

WSPINACZKA REKREACYJNA

OBOZY

 

Wyjazdy i obozy wspinaczkowe, przeżyj przygodę, zwiedzaj z nami rejony wspinaczkowe świata.

GO

Header

Smaller Default Larger

Instrktor PZA

 • Kursy - wprowadzenie

  Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka.  Zaczynając od szkoleń dosłownie 15-sto minutowych asekuracji na tzw. wędkę do szkoleń zimowych, alpejskich, technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób.
  Tak czy inaczej każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej.  Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest tak w wypadku instruktorów sportu i rekreacji.  
  Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, to już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka.
  Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają modyfikacjom, dlatego bez względu jaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.

  Na szczycie

  Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów, rób tak. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.

  Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia.  Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna.  Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym większa szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie poradzimy.
  Dlatego decyzja o wyborze kursu wspinaczkowego jest tak istotna. W praktyce wiele osób kończy formalne szkolenie po zrobieniu podstawowego kursu, na dalsze szkolenie  typu kurs taternicki decyduje się nie więcej niż 15% kursantów po kursach podstawowych. Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak największą wiedzę i umiejętności.  
  Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.
  Szkolenia i kursy oferowane przez szkoły wspinania i Kluby Wysokogórskie w Polsce (i za granicą):
      szkolenie "pierwszy raz" na ściance wspinaczkowej
      kurs na ściance wspinaczkowej
      sekcje wspinaczkowe, treningi na ściankach (i w skałach)
      kurs na drogach ubezpieczonych (tzw. sportowy)
      kurs asekuracji naturalnej ( tzw. trad.)
      pełny kurs skałkowy PZA
  Umiejętności nabyte możemy dalej rozwijać na:
      kursach taternickich
      kursach wspinaczki hakowej (technika sztucznych ułatwień)
      kursach turystyki zimowej
      kursach lawinowych
      kursach taternickich zimowych
      wspinaczki lodowej
      kursach wspinaczki w górach lodowcowych
      obozach wspinaczkowych (w kraju i za granicą)
  Osoby zainteresowane wspinaczką sportową mają też duże możliwości rozwoju. Praktycznie w każdym większym mieście są ścianki wspinaczkowe lub boulderowe gdzie prowadzone są sekcje treningowe dla dzieci , młodzieży i dorosłych, początkujących i zaawansowanych. Praktycznie co tydzień są gdzieś jakieś zawody wspinaczkowe, a są one już tak popularne, że terminy się często nakładają.
  Jak widać jest więc wiele możliwości.

  Kursy organizowane przez ABC WSPINANIA w roku 2017 - patrz terminarz.

  Przeczytaj też opinie o naszych szkoleniach: http://www.abcwspinania.info/kursy/opinie