Smaller Default Larger
Większość z Was – Rodziców, zaobserwowała że gdy dziecko zacznie już wstawać i chodzić prawie natychmiast próbuje się wspinać. Ta naturalna aktywność wynika z potrzeby poznawania otaczającego świata jest czymś czym obdarowała nas ewolucja by zapewnić nam optymalny rozwój nie tylko fizyczny ale również umysłowy. Nie ograniczajmy więc aktywności naszych dzieci bo jest to jak odbieranie im powietrza. Nie przypadkiem na wielu placach zabaw zobaczyć można konstrukcje z lin i drabinek po których dzieci się wspinają. Dla czego? Bo dzieci to po prostu uwielbiają. Nie zabraniajcie się więc dzieciakom wspinać !
Większość z Was gdy pomyśli o wspinaniu, a mam tu na myśli już poważną wysokogórską wspinaczkę, uważa że jest to domena szaleńców. Ale to nie prawda, nikt z alpinistów nie uważa, że taka aktywność to jakieś szaleństwo, poza tym wspinanie to również skałki i sztuczne ścianki gdzie poziom ryzyka jest realnie dużo niższy, niższy niż gdy jedziecie samochodem po polskich drogach. Pozwalacie dziecku samodzielnie jeździć na rowerze czy rolkach? Obawiacie się wspinania bo go po prostu nie znacie, ot co.
Chciałbym przekonać Was do tego że dzieci powinny się wspinać.
Kilka argumentów dlaczego:
• Wspinanie jest jedną z najbardziej wszechstronnie rozwijających ruchowo aktywności, we wspinaczce olbrzymią rolę odgrywa koordynacja międzymięśniowa, równowaga, wytrzymałość, dynamika, rozciągnięcie (flexibility), aspekty siłowe są zdecydowanie mniej istotne (mówimy cały czas o wspinaczce rekreacyjnej a nie wyczynowej). Wskażcie proszę inną dyscyplinę która wymaga, zmusza nas do takiej różnorodności środków.
• Wspinanie rozwija emocjonalnie - oswajamy się z nowymi sytuacjami, (a tak będzie przecież przez nasze całe życie). Przyroda stworzyła skały i góry w sposób wyjątkowy, nie ma dwóch identycznych gór, skał a nawet kamieni, każda droga wspinaczkowa jest więc czymś unikalnym, niepowtarzalnym, to nie bieżnia na stadionie czy kolejny kilometr asfaltu.
Skały i góry to kontakt z naturą, otaczającą przyrodą, zdecydowanie czystszym środowiskiem niż wielkomiejskie blokowiska. Wspinaczka zawsze opiera się na zaufaniu, zaufaniu do partnera który nas asekuruje, do sprzętu, do siebie samego bo to my ostatecznie musimy wykonać pewne ruchy, odnaleźć ich właściwą sekwencję czyli rozwiązać samodzielnie zagadkę jaką są trudności drogi jaką pokonujemy. I tej radości z samodzielnego jej pokonania nikt nam nie odbierze. Ilu z Was miało okazję poczuć że wisicie w powietrzu ? Lęk wysokości ? To strach przed nieznanym i nic więcej.
• Wspinanie rozwija nas psychicznie. Z każdym ruchem spotykamy nowe i musimy się z tym zmierzyć. W tym wypadku każdy dzieciak (wspinacz) może się z tym problemem mierzyć we własnym tempie, bo we wspinaniu nie mamy bezpośredniego przeciwnika a asekurująca nas osoba to partner i wsparcie a nie ktoś z kim rywalizujemy. Wspinanie więc nie budzi negatywnych emocji związanych z konkurowaniem z kolegą bo z nim nie walczę, walczę ze sobą z moimi słabościami a przeciwnikiem jest skała. Nie zawsze się uda od razu, ale skała jest cierpliwa, nie krzyczy na nas, nie krytykuje. Możesz spróbować znów i na pewno zrobisz to lepiej, bo każda próba nas czegoś uczy a to uodparnia nas na porażki.
• Uczy odpowiedzialności, odpowiedzialności za własne decyzje, odpowiedzialności za partnera którego wcześniej czy później będziemy asekurować, odpowiedzialności za innych bo przecież nie tylko my jesteśmy w skałach i się wspinamy są też inni którzy tak jak my liczymy na to że gdyby się coś stało to oni nam pomogą, tak samo oni względem nas zakładają to samo.
• Uczy sprawności manualnej bo wspinanie to nie tylko przemieszczanie się do góry, to również operowanie sprzętem, karabinkami, liną, przyrządami asekuracyjnymi itp.
• Daje wiedzę i rozwija umysłowo bo bezpieczne wspinanie to wiele umiejętności, myślenie wielopłaszczyznowe, analiza zagrożeń, ocena zmieniającej się sytuacji i warunków zewnętrznych. Umiejętność koncentracji i sztuka relaksu zarazem.
Wspinaczka dzieci to oczywiście aktywność jak się odbywa pod nadzorem trenera czy instruktora (czasem wspinającego się rodzica) celem zapewnienia bezpieczeństwa w operowaniu sprzętem i doboru miejsc gdzie możemy zapewnić dzieciakom maksymalne bezpieczeństwo. To wymaga doświadczenia, znajomości terenu i technik oraz posiadania atestowanego sprzętu wiedzy jak go wykorzystać. Pod nadzorem doświadczonego instruktora Wasz dzieci będą więc naprawdę bezpieczne i będą miały okazję przeżycia czegoś nowego co może zmienić ich postrzeganie świata i przenieść relacje z kolegami i koleżankami na wyższy poziom, poziom partnerstwa, odpowiedzialności i zaufania.
|Autor:
Krzysztof Wróbel
Instruktor Polskiego Związku Alpinizmu
www.abcwspinania.info.