Drukuj

Wielkimi krokami zbliża się sezon wspinaczkowy (i szkoleniowy) w naszych skałkach. Takim tradycyjnym sygnałem do rozpoczęcia sezonu jest pierwszomajowy długi weekend, gdy wręcz tłumnie skałki są odwiedzane przez setki mniej i bardziej doświadczonych wspinaczy. Jak się do sezonu przygotować.

Dla wielu, szczególnie rekreacyjnych wspinaczy, jest to chwila kiedy po dłuższym okresie nieużywania sprzętu wydobędą go z przepaści szaf czy innych schowków i przerzucą do bagażnika. Warto się temu sprzętowi przyjrzeć dokładniej zanim to zrobimy.

Kilka czynności które powinniśmy koniecznie zrobić:

Generalnie powinniśmy mieć taki nawyk, by przed wspinaniem (a szczególnie po dłuższej przerwie w użytkowaniu) przejrzeć sprzęt.

Teren w jakim zamierzamy działać też wymaga uwagi.

Kolejnym kolejnym zagrożeniem związanym z wiosennymi wspinaczkami mogą być niestabilne, odspojone fragmenty skały czasem na pierwszy rzut oka nie budzące jakichś wątpliwości. Miniona zima była jak na ostatnie kilka lat bardzo mroźna, z temperaturami rzędu -20 do -30 stopni utrzymującymi się np. na Jurze przez ponad 2 tygodnie. Tak niskie temperatury spowodowały bardzo głębokie przemrożenie ścian co mogło doprowadzić do zamarznięcia zakumulowanej gdzieś w głębi wody, a ta przecież po zamarznięciu zwiększa swoją objętość.
W popularnych Rzędkowicach w ostatnich latach odnotowano dwa bardzo poważne obrywy. Pierwszy nie miał konsekwencji dla wspinaczy, ale jego wielkość budziła powszechną grozę. Mówię o oderwanej płycie skalnej obok „Kapliczki” u podstawy Wielkiego Okiennika Rzędkowickiego. Płyta miała ok. 2 na 2 m  i grubość ok. 30 cm. Przez dziesiątki lat służyła jako fragment drogi.  Drugi wypadek to oderwanie tafli wraz ze spitem po locie na Prawym Cyklonie w Garażu. Erozja skały jest realnym zjawiskiem miejmy tego świadomość.

Na wiosnę więc zachowajcie szczególną ostrożność, by nie zrzucić na siebie lub asekurującego partnera jakiegoś wampira.

Podsumowując przypominam 4 zasady bezpiecznej wspinaczki:

  1. Sprawdź sprzęt przed wspinaniem,
  2. Dopasuj uprząż i poprawnie się przywiąż do liny,
  3. Zapoznaj się z terenem, poznaj jego zagrożenia,
  4. Wspinaj się z partnerem do którego masz zaufanie.

Nie ignorujcie przygotowania sprzętu do sezonu, zajmie Wam to kilkanaście minut. Ten czas naprawdę warto poświęcić swojemu bezpieczeństwu.

Krzysztof Wróbel

Instruktor PZA

www.abcwspinania.info

www.kurswspinania.pl