Dlaczego warto zrobić kurs u instruktora PZA

Pojawiają się co jakiś czas pytania czy i jak zweryfikować instruktora?  U jakiego (którego) instruktora zrobić kurs? Tego typu wątpliwości to typowy problem przed jakim stają osoby zainteresowane nauką wspinania.     Więcej...

Historia wspinania na Jurze

Większość z Was albo regularnie pojawia się na Jurze, albo nie mając jeszcze doświadczenia w kontakcie ze skałą naturalną zamierza się tam pojawić. Może zainteresuje Was jak wspinanie w tym rejonie się rozwijało. Poczytajcie o tym tu:

Nauka wspinania

KURSY

 

Solidne przeszkolenie pod okiem licencjonowanego instruktora PZA to najlepsza droga do bezpiecznego wspinania.

GO

WSPINACZKA REKREACYJNA

OBOZY

 

Wyjazdy i obozy wspinaczkowe, przeżyj przygodę, zwiedzaj z nami rejony wspinaczkowe świata.

GO

Wspinaczka

Nasze propozycje

kurs wspinaczki

kursy wspinania

Prawie 40 lat doświadczenia wspinaczkowego i licencja PZA to najlepsza gwarancja.

więcej

kursy wspinania


wyjazdy wspinaczkowe

Od kilkunastu lat organizujemy wyjazdy w różne rejony wspinaczkowe świata.

więcej

wyjazdy wspinaczkowewspinaczka rekreacyjna

Obozy wspinaczkowo-przygodowe dla dzieci, wycieczki, z rodzinna

więcej

wspinaczka rekreacyjna

Smaller Default Larger

Grecja, Leonidio na Peloponezie, jeden z najszybciej rozwijających się ogródków skalnych Europy. Dróg przybywa w takim tempie, że nawet internetowe przewodniki nie nadążają z aktualizacją. Ilość skały imponująca a większość wciąż jest dziewicza mimo wytyczenia ponad 1000 dróg.

Dla chętnych odwiedzania istotna informacja większość sektorów ma południową wystawę więc już w marcu bywało tak gorąco że trzeba szukać cienia. Optymalny jest chyba okres październik, listopad, luty, marzec. W grudniu i styczniu też jest pewnie ok w słoneczne dni nawet komfortowo, lato zaś jest stanowczo za gorące. Wyceny dróg wymagają jeszcze korekty (na ogół miałem wrażenie, że są generalnie zawyżone). Miasteczko żyje wspinaniem, wspinaczy widać na każdym kroku. W dzień restowy warto odwiedzić Kosmas, (droga jak na Elonę) górskie miasteczko z klimatem Prowansji oraz pierwszą stolicę Grecji czyli Napflio (ładny rejonik wprost przy morzu). Nie próbujcie zaś zwiedzać Sparty - słynne miasto słynie z tego, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia :-). Ohydna architektura typu Marakesz lub Malta. Strata czasu. Wracając do wspinania to rejon oferuje wspinanie dla każdego, od bardzo łatwych, po ekstremalne drogi, specjalnością tych trudnych są całe sektory wspinania po tufach, wiele wyciągów jest długich nawet do 40 m i wymaga czasem nawet 20 expresów. Jest wiele dróg wielowyciągowych do 300 m długości. Jakość asekuracji jest ponadprzeciętna, za to jakość skały nie zawsze. Sektory z płytowym wspinaniem szczególnie te z bardzo rudo-brązową skałą są często bardzo ostre, pokryte brokułkami. Lokalne przewodniki zalecają użycie kasków bo wiele dróg jest nowych i jeszcze w 100% nie wyczyszczonych z ewentualnej kruszyzny. Generalnie Leonidio warte jest odwiedzenia. Polecam

Lifestyle

Czas

We wspinaniu czas to bezpieczeństwo. Właściwa ocena sytuacji jest szczególnie ważna w dużych górskich ścianach gdzie zmienność warunków jest duża.

Lifestyle

Partnerzy

To z Kim się wspinasz jest częstokroć ważniejsze od tego gdzie i na jakiej drodze. To od partnera, od jego uwagi i umiejętności zależy nasze życie. Tak jak lina nas łącząca jest w jego rękach.

 

Lifestyle

Adrenalina

Wspinanie to bardzo często emocje. Emocje związane z wysokością, niebezpieczeństwem, przestrzenią wokół nas, czasem będzie to przypływ euforii czasem leku. Wspinanie wymaga jednak opanowania tych emocji.

 

patrz szerzej